ASELSAN’dan yerli helikopterlere sayısal harita.

Teknoloji Yazılım

ASELSAN tarafından T-70 Kara Şahin ve T-625 Gökbey genel maksat helikopterleri için Sayısal Harita ve HTAWS sistemi ATLAS geliştirildi. ATLAS, DO 257A uyumlu, farklı platform ve donanımlara kolayca entegre edilebilen, esnek ve kompakt bir tasarıma sahiptir. Halihazırda ATLAS sisteminin sabit ve döner kanatlı platformlara entegrasyonu devam ediyor. Hürkuş uçağı, T-70 ve T-625 genel maksat helikopteri bu platformlar arasında yer alıyor.

ASELSAN ATLAS, 100’den fazla katman gösterimi ve sahip olduğu yetenekler ile pilotların durumsal farkındalığını artırmayı hedeflemektedir. Bu yetenekleri ile ATLAS hem 2B hem de 3B görünümlerde destekleyebilmektedir. ATLAS, diğer HTAWS (Helikopter Arazi Farkındalık ve Uyarı Sistemi) çözümleri ile karşılaştırıldığında en yüksek veri çözünürlüğü kullanarak en yüksek güncelleme zamanına sahip DO-309 uyumlu HTAWS sistemi ile de entegre çalışabilmektedir. HTAWS arazi uyarılarını DTED-2 çözünürlüğünde yükseklik verisi kullanarak, 20 Hz güncelleme süresi ile üretebilmektedir. ATLAS bu yüksek güncelleme süresi ile platformun dönüşlerine kolayca adapte olan özgün algoritmalar içermektedir.

Jandarma, GÖKBEY’lerini Teslim Alıyor

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, GÖKBEY helikopterine yönelik devam eden faaliyetlere ilişkin, 2022 sonuna doğru Jandarma Genel Komutanlığı’na ilk GÖKBEY helikopterini teslim edeceklerini açıklamıştı. Kotil, Jandarma’ya teslimatların yapılmasını takip eden süreçte Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve yurt dışı müşterilerine teslimatların yapılabileceğini aktarmıştı.

 

Kaynak: https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/aslelsandan-yerli-helikopterlere-sayisal-harita.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir