Gtent görsel

Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nda, 5G’nin yerli oyuncusu GTENT de yerini alacak.

Teknoloji

Dijital teknoloji ekosistemini İstanbul Kongre Merkezi’nde bir araya getirmeye hazırlanan teknolojinin buluşma noktası Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nda, 5G’nin yerli oyuncusu GTENT de yerini alacak.

Açıklama şöyle:

Bütün dünyanın kısa bir sürede geçmeye hazırlandığı 5G teknolojisinin altyapısını Türkiye’de üretmek için Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) çatısı altında başlatılan proje kapsamında 10 firmanın bir araya gelerek kurduğu GTENT’e (Global Telekom ve Entegre Teknolojiler) ev sahipliği yapacak olan Mobilefest, 11-13 Kasım 2021 tarihlerinde kapılarını açacak. Türkiye’deki 5G yatırımlarının da konuşulacağı Mobilefest’in, Avrasya bölgesinin en büyük teknoloji fuarı olması hedefleniyor.

11-13 Kasım 2021’de ikinci kez dijital teknoloji ekosistemini bir araya getirmeye hazırlanan teknolojinin buluşma noktası Mobilefest, Türkiye’deki yerli girişimlere de ev sahipliği yapacak. Fuarda, 5G teknolojisinin altyapısını Türkiye’de üretmek için yola çıkan, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Şebekesi projesinde geliştirilen ürünlerin ticarileştirilmesi kapsamında 10 firmanın bir araya gelerek kurduğu GTENT de yerini alacak. 5G teknolojilerinin yanı sıra hizmet ve altyapı sağlayıcılarını ve teknoloji üreticilerini yeni iş birliği imkanları ve gelir kaynakları oluşturmak amacıyla yerli ve yabancı iş insanları ve sektör profesyonelleriyle bir araya getirecek olan Mobilefest, bu yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İlyas Kayaduman: Mobilefest Bizim İçin Önemli Bir Mecra

5G altyapısında yer alan Yeni Radyo, Radyo Erişim Ağı, Çekirdek Şebeke ve Radyolink ürünlerinin tamamını geliştirmek ve üretmek noktasında faal olarak hizmet veren , şirketlerin fuarlar sayesinde kendilerini hem kendi sektörlerine hem de diğer sektörlere hiçbir aracı olmadan anlatabildiklerini, endüstrideki diğer oyuncuları ve trendleri de görme fırsatı bulabildiklerini belirtti. “Bir taraftan rakipler takip edilebiliyorken, diğer taraftan da olası iş ortaklarını keşfetme ve iş geliştirme fırsatı yakalanıyor.” diyen İlyas Kayaduman, “Böyle bir ortamın kendi coğrafyamızda yaratılabilmesi, sektör ve ülke ekonomisi için çok önemli bir kazanım. Mobilefest, Türkiye’de böyle bir ortam yaratılabilmesi, bölgesel bir çekim merkezi oluşturması için heyecanla karşıladığımız ve yer almak istediğimiz bir fuar.” ifadelerinde bulundu.

“Teknoloji gibi her gün değişen ve gelişen bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız hem yenilikleri takip etmek hem de yaptığınız yenilikleri sektör oyuncularına tanıtmak zorundasınız.” açıklamasında bulunan İlyas Kayaduman, “Bu tanıtımlar çeşitli yollardan gerçekleştirilse de bir teknoloji firması olarak bütün mecralarda var olmak gerekiyor ve fuarlar da bu mecralardan bir tanesi. Ayrıca, satış ve pazarlamada çok önemli yeri olan kişisel dokunuş için tek fırsat. O nedenle bütün teknoloji firmaları nitelikli olarak gördüğü fuarlarda, kendilerini göstermeli ve ürünlerini tanıtmalı. Tabii, gelişen diğer teknolojileri yakından gözlemleme fırsatını da kaçırmamalı.” açıklamasında bulundu. Kayaduman: “Biz Mobilefest’i hem firmamızı tanıtmak hem de ülke çapında ve bölgesel aktörlerle bir araya gelebilmek için sektörün önemli organizasyonlarından biri olarak görüyoruz. Bu nedenle Mobilefest’in dışında kalmamız düşünülemez. Çünkü hem sektörün önemli oyuncuları bu fuara katılıyor hem de karar vericiler bu fuarda aktif olarak bulunarak görüşlerini bizlerle paylaşıyor. Sektörün bugünü ve yarını açısından Mobilefest bizim için önemli bir mecra.” diyerek Mobilefest’in kendileri için önemine değindi.

Bölgenin En Büyük Teknoloji Fuarı Olması Hedefleniyor

Her geçen gün büyüyen ve gelişen bilişim sektörünün hacmine ve potansiyeline inandıklarını söyleyen Mobilefest Fuar Koordinatörü Soner Şeker, Türkiye’nin ihracatının, özellikle kilo başı ihracatın bilişim sektörü ile önemli ölçüde artacağına, cari açığın kapanmasına olumlu etkileri olacağına, bu alandaki istihdamın artacağına ve ülkemizin geleceğinin burada olduğuna inandıklarını belirtti. Şeker, “Türkiye’de uzun yıllardır uluslararası ticari bir bilişim fuarının gerçekleşmemesinin çok büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Amacımız 5 yıl içerisinde bölgenin en önemli teknoloji fuarı olmak. Yaptığımız işe inanarak ve doğru hamlelerle Mobilefest’i büyütmeyi ve buna bağlı olarak sektörün büyümesine, bilişim ihracatının artmasına, Türkiye’ye yeni yatırımların gelmesine ve ileride ülkemizin bir teknoloji merkezi olmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.” ifadeleriyle Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nın önemine değindi.

Türkiye’nin merkezinde olacağı Doğu Avrupa, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetleri kapsayan bölgenin en önemli teknoloji fuarı olmayı hedefleyen Mobilefest, aynı zamanda teknoloji ve hizmet üreten yerli firmaların yurt dışına açılmasına, ihracat ve yeni iş birlikleri fırsatları yaratılmasına ve Türkiye’ye yapılan teknoloji yatırımlarının artırılmasına öncülük etmeyi amaçlıyor.

 

Kaynak: https://tr.investing.com/news/markets/mobilefest-dijital-teknolojiler-fuar-ve-konferansnda-5gnin-yerli-oyuncusu-gtent-de-yerini-alacak-2180838

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir