PTT Jeton

Video konferans görüşmelerine yerli çözüm PttJETON.

Teknoloji Yazılım Yerli Ürün

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT AŞ) iştiraki PTT Bilgi Teknolojileri AŞ tarafından yüzde yüz yerli olarak geliştirilen video konferans uygulaması PttJETON, kullanıcılarına lokasyondan bağımsız olarak bağlanabilme, toplantı ve sunum gibi görüşmeler için hızlı ve güvenli bir deneyim sunuyor.

Sisteme kayıtlı kişiler tarafından başlatılan toplantılara üyelik şartı aranmaksızın davetli kişilerin katılabilmesine olanak sağlayan video konferans uygulaması PttJETON, hiçbir uygulama indirmeye gerek duymadan kullanıcılara görüşme imkanı veriyor.

Uygulama aynı zamanda konferans moderatörlerine istedikleri kullanıcıları konferanstan çıkarabilme, ses ve görüntü paylaşımlarını yönetebilme seçeneği sunuyor. Uygulama, video konferans sırasında katılımcıların hem kendi aralarında hem de tüm katılımcılara yollayabileceği mesaj imkanını kullanıcılarına sunuyor. PttJETON uygulaması, kullanıcılarına uygulama üzerinden gerçekleştirdikleri toplantıyı sosyal medyada yayımlama imkanı da sağlıyor.

“İnsanların bir arada toplantı yapma ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyordu”

PttJETON uygulamasının geliştirilmesinde büyük emeği olan PTT Bilgi Teknolojileri AŞ Ar-Ge ve Yazılım Geliştirme Müdürü Adil Alper Dalkıran, “Biz başta PTT olmak üzere diğer kamu kurumlarının yazılım ve donanım gibi bilişim sistemleri açısından ihtiyaçlarını uygun bir şekilde karşılamaya çalışıyoruz. PttJETON adında bir proje geliştirdik. Covid-19 pandemisi ortaya çıktıktan sonra uzaktan çalışma farklı lokasyonlardan çalışma gibi ihtiyaçlar da ortaya çıktı. İnsanların bir arada toplantı yapma ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyordu. Bildiğiniz gibi bu şekilde kullanılabilecek birçok ürün mevcut. Biz de pandeminin başlangıç döneminde kendimiz de uzaktan çalışmaya başladığımız bu dönemde ihtiyaçlarımız için farklı alternatifleri araştırdık. Bunların nasıl çalıştığını inceledik, çeşitli testler yaptık. En sonunda bu uygulamalardan daha güzel ve daha fazla özelliğe sahip, kurumsal ve potansiyel müşterilerimizin de ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün gerçekleştirebilir miyiz diye düşündük. Sonunda böyle bir ürün çalışması yapma kararı aldık” diye konuştu.

“Tamamen PTT Teknoloji’nin iç ekibiyle gerçekleştirildi”

Projenin geliştirilme sürecini anlatan Dalkıran, “Bir seneden fazla bir sürede toplamda 9 kişilik uzman bir ekiple bu işi gerçekleştirdik. Proje tamamen PTT Bilgi Teknolojileri AŞ’nin iç ekibiyle gerçekleştirildi. Bu konuda arkadaşlarımla beraber bayağı bir emek sarf ettik. Gerek ara yüzü gerek ek geliştirdiğimiz modüller olsun tamamen kendi iç ekibimizle geliştirdiğimiz yerli bir yazılım. Mümkün olduğunca özgün bir yapıya sahip olması için çok dikkat ettik. Bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan ve tabletinizden erişebileceğiniz ve bu cihazlarınıza hiçbir şekilde aplikasyon yüklemenize gerek kalmadan, var olan web tarayıcınızı kullanarak sisteme dahil olabileceğiniz bir yazılım tasarladık” dedi.

 

Kaynak: https://www.iha.com.tr/haber-video-konferans-gorusmelerine-yerli-cozum-pttjeton-969264/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir